welcome to "Islamic Psychology Association"

فرآیند مداخلات شناختی معنوی با تأکید بر دعا

  Error message

  Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in _menu_load_objects() (line 579 of /home/islamicp/domains/islamicpa.com/public_html/includes/menu.inc).

  نشست علمی «فرآیند مداخلات شناختی معنوی با تأکید بر دعا» (مراقبت معنوی)، ساعت 9 صبح پنجشنبه 16 اسفند 1397، توسط دکتر مهدی احمدی فراز، عضوهیئت علمی و استادیار دانشگاه شهید اشرفی اصفهانی اصفهان و مدیرعامل مؤسسه سلامت نوید نیایش اصفهان برگزار شد:

  احمدی فراز در این نشست علمی، به معرفی و تبیین روش مراقبت معنوی که توسط گروه وی اجرا می شود پرداخت.

  دکتر احمدی فراز با طرح این سوالات که آیا آموزهای دینی در سلامت جسمی روانی معنوی افراد موثر بوده واین اثر قابل سنجش است؟ آموزهای دینی چگونه درسلامت معنوی اخلاقی موثر می باشد ؟ و این که روش شهیدصدر درنظریه سازی چیست؟ مراحل شش گانه طرح مداخله ای خود را در قالب پاسخ به این سوالات تشریح کرد. وی بر این نکته تأکید کرد که بهترین راه برای رسیدن به نتیجه مطلوب، حرکت از محل و میدان مشکل بر اساس نیاز افراد به سمت حل مشکل و اجرای فرایند پژوهش است. این همان روش نظریه سازی است که شهید صدر (ره) بیان کرده و مراحل سه گانه واقع گرایی؛ فهم اجتماعی نص؛ و استنطاق را در آن می داند. 

  به گفته دکتر احمدی فراز سه نوع روش درمانی (مداخلات هیجانی- معنوی، مداخلات رفتاری- معنوی، مداخلات شناختی معنوی) در حیطه معنویت وجود دارد که روش مداخله ما از نوع سوم است. مراحل کار در فرایند مداخله شناختی معنوی عبارتند از: 1) برقراری ارتباط درمانی، 2)شناسایی نیازهای معنوی، 3 شناسایی رفتارهای کنونی، 4)ارزیابی میزان اثر بخشی ، 5انتخاب راهبردهای سازگارانه و کارآمد در جهت تامین خواسته ها و 6)ارزیابی اثربخشی و اصلاح راهبردهای انتخاب شده.

  احمدی فراز معنویت را با توجه به پژوهش خود، اینگونه تعریف کرد: "یک نظام باور و عمل بر مبنای معانی و ارزشهایی پویا و ارتباطاتی محبت آمیز و عمیق با خدا، خود، خلق و خلقت که در راستای قرب به خدا زندگی را ارزشمند و مرگ را معنادار میکند."

  تصاویر در گالری